TARLALARIMIZI GERİ İSTİYORUZ

By: mithatmarul

Eki 26 2011

Kategori Reclaim The Fields

Yorum bırakın

Aperture:f/5.6
Focal Length:55mm
ISO:400
Shutter:1/0 sec
Camera:NIKON D3100

RECLAİM THE FİELDS

Hala toprağa dokunmaya can atan gençler var desem, hepsi kendi topraklarında çiftlikler kurmuş, büyüklerinden öğrendiklerini yeniliklere kapanmadan yaşatıyorlar, bir de bunlar usanmadan bir araya gelmek için çabalıyorlar desem, inanmazsınız sanırım. Ben inanmıyordum! Bükreş’e ucuzundan bir bilet bulup,Bükreş’ten 400 km uzaktaki bir dağ köyü olan Roşia Montana’ya, bir şirketin siyanürle altın ararken koca dağları yok ettiği, molozlarıyla da yeni tepeler “yarattığı” muhteşem Transylvania ormanlarına gidene kadar.(rosiamontana.org)

RECLAİM THE FİELDS( reclaimthefields.org) tüm  Avrupa’danğiştirilmemiş tohumları,o tohumların yetiştiği topraklardaki yerli kültürleri, nehirleri, dağları; tek dişiyle bile doğa anayı ağlatan medeniyetin zulmünden korumaya çalışan gençlerin bir araya geldiği bir ağ.

21-30 Eylül tarihlerinde toplamda 200 civarı kişinin katılımıyla 3. kampını gerçekleştiren RTF, gördüğümüz bildiğimiz deneyimlerden oldukça farklı; gölde birbirini daha önce tanımamış insanların çıplak yüzdüğü, sonrasında aralarından herhangi birinin “şu yemeği yapalım” deyip, mutfakta işbaşı yaptığı, köylülerle birlikte köy meydanında serbest tohum takası yapıp, aynı esnada yüzlerce dolarlık konferanslarda bile göremediğimiz performansla           COATİ (coati.pimienta.org) sayesinde çimlerin üzerinde çember olarak otururken aynı anda 4 dilde çeviri sağlayıp, ertesi gün Roşia Montana’daki altın şirketinin bilgi ofisini ritim ve samba ekibiyle basan, tüm gün şirketin önünde oturup, kimseyi şirkete sokmayan, daha ertesi gün Romanya’daki ECO-RURALİS’den (www.ecoruralis.ro) yaşlı amcaları çağırıp tartışma düzenleyen, gece olunca ateş yakıp eğlenen, sabaha uyanıp tekrardan deneyimlerini paylaşan insanların birarada geçirdiği on gün elbette doğa,kültür ve gençlik için müthiş gelişmelere gebe. Anadolu’daki deneyimleri paylaşmak, onlarca ülkeden, aynı yolda yürüdüğümüz dostları tanımak için Alakır Nehri Kardeşliği ve Kaldırımtaşı Kolektifleri olarak oradaydık.

Nemrut’a tırmanmış, Dicle’de yıkanmış bir Rumen’in dediği gibi;

“İnsanlara ne yapması gerektiğini söylemektense seçim yapma haklarını onlara bırakmak; bu aşamada alternatifler üretmiş olmak daha önemlidir.”

     ARTIK KENDİ BAHÇEMİZİ EKMENİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?

……………………………………………………………………………………………………………………………………..

——————————————————————————————————————————————-

RTF neler yaptı?


Haziran 2007; Rostock-Almanya’da G-8 karşıtı seferberlik

Kasım 2007; Bask Buluşması

Eylül 2008; Avrupa Sosyal Forumu /

Eylül 2008; RTF 1. Kamp: İsveç

Ekim 2008; Uluslar arası Köylü Hareketi Konferansı(Mozambik)

Ekim 2009; RTF 2. Kamp: Fransa

Aralık 2009; Kopenhag seferberliği

Şubat 2010; Barselona buluşması

Mart 2010; Graz ve Dijon’da doğrudan eylem

17 Nisan 2010; Köylü Mücadele Günü Monsanto karşıtı Eylem- Belçika RTF

Mayıs 2010; Avrupa Meclis Buluşması- Berlin/ Almanya

Temmuz 2010; Eart Rise yaz kampı / Macaristan RTF

Ekim 2010; Avrupa Meclis Buluşması- Graz/ Avusturya

Eylül 2011; RTF 3.Kamp; Romanya

———————————————————————————————————————————————————-

Nedir RTF?

Genç insanların ve kolektif projelerin, toprağa geri dönmek ve gıda üretimini kontrol amacıyla bir araya geldiği topluluktur.

Amacımız ne?

Kapitalizme alternatif kooperatif, kolektif, otonom, gerçek ihtiyaçlar odaklı küçük boyutlarda üretim yapmak ve teorik çalışma yapmak. “Yerel pratik hareketlerden; evrensel mücadeleye…”

Peki kimiz biz?

Bir grup çiftçiyiz, topraksızız ve geleceğin çiftçileriyiz.

“Çiftçi” den ne anlıyoruz?

Kendi topluluklarına yeter seviyede küçük ölçekli üretim yapan insanlardır. Tabi tarım işçilerini de unutmuyoruz.

Biraz daha açarsak…

Biz insanların toprağa bağlı kalmasını ve kırsal hayata geri dönmesini destekliyoruz. Çiftçi tarımını ve gençler, alternatif akımlar ve şehir insanlarının da buna katılımını destekliyoruz. Bu sayede gıda otonomisi gibi fikirleri daha çok tartışabileceğiz. Bunu başarmak için, aktivist gruplar ve kooperatiflerden oluşan yerel hareketlere katılımı başlatıyoruz ve bu sayede homojen bir grup olmuyoruz ve kapitalizmle savaşacak değişik aktörlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Hayatımızın kontrolünü geri almak; otorite ve hiyerarşinin her formunu reddetmek için bir aradayız.

Doğaya ve canlılığa saygı gösteriyoruz.Ayrımcılığın hiçbir formuna tolerans göstermiyor ve kabul etmiyoruz; ırk, din, cinsiyet, sosyal sınıf ve cinsel yönelim. İstismarın her türlüsüne karşıyız.

Bu güç ve enerjiyle, eğlence ve nezaketle günlük yaşamımızda da bu dayanışmayı göstermek istiyoruz. Yıllar öncesinden gelen deneyim ve bilgileri paylaşıp, çiftçi olmayan ya da henüz olmamışların bakış açısıyla zenginleştirmek gayretindeyiz.

Unutmayalım ki hepimiz aynı politikaların sonuçları olarak aynı acıları çekiyoruz.

Mithat Marulmithatmarul@gmail.com

mithatmarul.wordpress.com

http://twitter.com/#!/mithatmarul

Yazının hazırlanmasında reclaimthefields.org  ‘dan  yararlanılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: