Kaos GL – Ekoloji Forumu 29.10.2011

By: mithatmarul

Kas 11 2011

Kategori Uncategorized

Yorum bırakın

Aperture:f/4
Focal Length:26mm
ISO:250
Shutter:1/0 sec
Camera:NIKON D80

Kaos GL‘nin Ankara Mimarlar Odası’nda düzenlediği “Ekoloji Forumu” 29 Ekim 2011 Cumartesi günü gerçekleşti.

Forumun ilk oturumunun kolaylaştırıcılığını Mutlu Dulkadiroğlu yaptı.

İlk konuşmayı “Ekososyalizm” başlığı altında Ekososyalist Hareketten Hande Atay yaptı.

Ekoloji mücadelesinde eko-sosyalist mücadelede, emek ve ekoloji olmak üzere 2 ana eksenli mücedelenin bugün gerekliliğinden bahsetti.

Siyasi partilerin ekoloji mücadelesini ikinci plana attığını ve bunu sanki bir parti çalışması değil de yan bir komisyon çalışması olarak gördüğünü söyledi.

Eko-sosyalizmin siyasi tahlülünü; “Demokratik, enternasyonel, evrensel, sınıf ve ekoloji eksenli, pratiğe yönelik bir ideoloji.” şeklinde yapan Atay;

“Marx’ın birçok eserinde üretime, sanayiye ve bunların gelişmişliğine bir vurgu bir övgü bulabilirsiniz.” dedi.

İkinci olarak sözü Yeşiller Partisi’nden Ümit Şahin aldı.

Yeşil hareketin dünyada nasıl doğduğunda bahsederek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

” Yeşil hareket doğduktan sonra dünyadaki 3. ana siyasal akım olmuştur, Yeşil hareket bir aciliyet çağrısı yapıyor. Sistem çökecek mi çökmeyecek mi siz bunları tartışıyorsunuz beyler ama evren çöküyor.”

Yeşiller’in tamamen pratik üzerine kurulu olduğunu anlatan Şahin, “Yeşil Düşünce” kitabına vurgu yaparak şunları söyledi;

“Ana fark noktası insan merkezli diğer düşünce sistemleri gibi değil doğa ve ekoloji merkezli bir düşünce sistemi olması. Yeşil hareketi tam tanımak için Amerika’daki doğa eylemlerine bakmak yetmez. Ana mesele için 70’lere dönmemiz gerekiyor. Herşey aslında 68’de doğdu; Batılılar silah yaptı, Doğu Bloğu ülkeleri ise totaliterdi. Sovyet ve Çin seçenekleri de zayıflayınca Yeşil Hareket daha çok tartışılır oldu. 70’lerde iklim değişikliği pek bilinmiyordu, sadece kaynaklarımız tükeniyor çağrısı yapılıyordu. Buna rağmen çevre mücadelesi güç kazandı. Dönemin solcuları da silahlı marjinal eylemler yaptığından yeşil hareketler pasifist bir tutumda bulundular . 68 bir devrimdir çünkü toplumsal dinamikleri değiştirmiştir, salt solculuğun yerine çevreci, hayvan haklarını gözeten, eşcinsel mücadeleyi barındıran, kadın haklarında daha net mücadele sergileyen başkaca eğilimleri var ettiği için bir devrimdir. Artık herşey salt eşitlik meselesi değil işte farklılıklar içinde adalet meselesi haline gelmiştir” dedi. Yeşiller’in on ilkesini aktararak sözlerini tamamladı.

1) Parlementarizme; parti olmayan parti, bir ayağın sokakta, bir ayağın mecliste olması

2) Pasifizm

3) Kadın kotası

4) Lidersizlik

5) Nükleer karşıtlığı

6) Faşizme karşı mücadele ve enternasyonalizm

7) Post materyalizm (kızılderili bilgeliği, üretimci olmayan, sosyalizmi buradan eleştiren yaşam standartlarına ve biçimine vurgu yapan)

8 ) Çevrecilik

9) Küresel ısınma ve ekolojik kriz

10) Etik özne

Son olarak ise Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nden Güray Tezcan konuştu.

“Biz medeniyeti bulmaya başladıktan sonra ilk olarak hayvanlar ve içinde yaşadığımız doğa etkilendi bundan. Türcülük algısıyla birlikte sorun daha da büyüdü. Mülkiyet kavramıyla ilintili olduğunu düşünüyorum, Sosyal-Darvinizm’le açıklayanı da var. Aklıyla galip gelen insanın kendinde hayvana karşı tahakküm kurma hakkını görmesi tespiti de değer kazanıyor. Hayvanları giyim, gıda, eğlence ya da deney aracı olarak görüyoruz. ” dedi.

Adorno’nun “Aydınlanmanın Diyalektiği” kitabından bahsederek ;

“Faşizm Almanya’da çıktı çünkü otorite ve sistematik disiplin en çok orda gelişmişti. ” diyerek şunları ekledi; “Hayvanın evcilleştirilmesi; ataerkillik, kölelik ve hiyerarşiden önce gelmiştir. tüm bunlara yol açan fikri vermesi bakımından da sorumludur ” dedi.

Deniz Kayacanbadbug_tkrs@hotmail.com

Fotoğraf: www.kaosgl.com/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: