Endonezya-Jakarta’da halk doğası ve yaşamı için eylemde

By: mithatmarul

Oca 13 2012

Kategori Via Campesina

Yorum bırakın

Endonezya’da yürürlüğe girmesi planlanan yeni yasa paketinin yerlilerin, köylülerin, çiftçilerin yerine yatırımcıların haklarını koruyacağını düşünen insanlar bir eyleme girişmişler. Jakarta’daki  1000 kadar eylemci, temsilci meclisini işgal etmeye gitmiş. En az iki kişi tutuklanmış, polisin bu kişileri yerlerde sürükleyerek gözaltına aldığını belirtiyor görgü tanıkları. Tahta ve taş fırlatan, başkan aleyhinde slogan atan bu topluluk 45 sivil toplum kuruluşunun birleşiminden oluşmuş. Bu hükümetin bize böyle davranmasına izin veremeyiz savaşacağız diyorlar. Eylemler 2. gününde(13.01.2012) başka şehirlere de sıçramış.

Jakarta’dan yayın yapan http://hwaairfan.wordpress.com blogundan konuya dair metin;

Arazi gaspına karşı kitlesel eylem bildirisi – Endonezya İnsan Haklarını Koruma Hareketi Genel Sekreterliği

“Tarım reformu, köy reformu ve ekolojik adalet: Endonezya sosyal adalet yolu”

Biz, endonezya insan haklarını koruma hareketi genel sekreterliği; çiftçiler, işçiler, duyarlı kişiler, kadınlar, gençler, öğrenciler, köy idaresi ve sivil toplum örgütlerinden oluşmuş bir birliğiz.

Bugün, perşembe, 12 ocak, 2012, Jakarta’da, Sumatera’nın 27 vilayetinde, Java, Kalimantan, Sulawesi, Bali ve Nusa Tenggara’da örgütlenmiş haldeyiz.

Bugün, Edonezya’da SBY-Boediono rejimi tarafından meşrulaştırılmış arazi gaspına karşı birliğimizin direncini ilan ediyoruz.

Görüyoruz ki, Endonezya’daki tarımın temel sorunu tarım kaynaklarının, toprağın, ormanın, madenin ve suyun sahipliğinin, kontrolünün ve sömürüsünün birkaç kişinin ve büyük işletmelerin ellerine bırakılması, üstelik bunun milyonlarca küçük çiftçinin ve topraksız insanların varlığında yapılması. İroniktir ki, tüm bu haksızlığa rağmen insanların toprağına el koyma bugün bile devam ediyor.

İstimlak, devlet ve işletmeler arasında yapılan gizli anlaşma neticesinde vuku bulmuştur. Temsilciler konuyla ilgili çeşitli yasaların geçmesinde kendi güçlerini kullandılar. Bu yasalar sonucunda, yatırımcıların çıkarları için, vatandaşların toprak, orman, maden, balıkçılık alanları, köy arazileri üzerinde tüm hakları gasp edildi.

İşgal sürecinin kolaylıkla işlemesinin sebebi, merkezi ve yerel yönetimin insanların zorluk çıkarması durumunda onları öldürmek, vurmak ya da şiddetin diğer türlerini uygulamaları için polise yetki vermekten çekinmemeleridir.

Mesuji ve Bima’daki güncel hadiseler bu durumun açık bir örneğidir. Ulusal polis, açıkça, dikim, maden ve ormancılık fabriklarının adamları görevini üstlenmiştir.

SBY-Boendiono yönetimi hükumetin gücünü kullanarak demokratik olmayan yasa onaması yapıyor, faşist bir yeni düzen rejimiyle polis gücünü kullanıyor ve bu sayede toprak gaspının önünü açıyor.

Bu durum açıkça, halk egemenliği yoksunluğudur.

Bizim  için bu yoksunluk, yaşamımızı sağladığımız yerlerin kaybına yol açmaktadır.

Endonezya İnsan Haklarını Koruma Hareketi Genel Sekreterliği’nin talepleri:

1) Toprak gaspının her türü durdurulmalı ve el konan topraklar vatandaşlara geri verilmelidir.

2) 1945 Anayasası ve UU No. 5/1960 numaralı temel tarım kanununu örnek alan gerçek bir tarım reformu yapılmalıdır.

3) Ulusal polis/ordu tarım probleminden elini çekmeli, konuyla ilgişi tutuklanan kişileri serbest bırakmalıdır.

4) Özel işletmeler ve devlet kurumları tarımsal kaynakları kullanmada eşit haklara sahip olmalıdır.

5) Perhutani’deki devlet malı orman anlayışı yıkılmalı ve bu alanlar küçük çiftçiye, topraksız vatandaşlara, köylülere, yerel topluluklara işletilmek üzere devredilmelidir.

6) Köylülerin haklarını koruma yasası ve gıda egemenliği yasası kapsamında köylülerin hakları gözetilmedir.

7) Yerli insanları koruma yasası kapsamında yerli insanların hakları gözetilmelidir.

8) Köy yasası kapsamında köylü hakları yeniden şekillendirilmelidir.

9) İşçilerin haklarını korumak adına ucuz politik dalgalanmalarla sistem karıştırılmamalı, ulusal sanayi kurulmalıdır.

10) Balıkçılık alanlarının korunması suretiyle balıkçıların hakları gözetilmelidir.

Metni imzalayan kurumlar;

Serikat Petani Indonesia (SPI), Aliansi Gerakan Reforma Agraria (AGRA), Serikat Petani Pasundan (SPP), Konsorsium Pembaharuan Agraria (KPA), Persatuan Pergerakan Petani Indonesia (P3I), Serikat Petani Kelapa Sawit (SPKS), Asosiasi Tani Nusantara (ASTANU), Serikat Nelayan Indonesia (SNI), Badan Perjuangan Rakyat Penunggu Indonesia (BPRPI), Aliansi Masyarakat Adat Nusantara (AMAN), Serikat Hijau Indonesia (SHI), Petani Mandiri, Paguyuban Petani Hutan Jawa (PPHJ), Serikat Petani Merdeka (Setam- Cilacap), Rumah Tani Indonesia (RTI), Aliansi Petani Indonesia (API), Serikat Pekerja Tekstil Buana Groups (SPTBG), Sawit Watch, Koalisi Rakyat Untuk Keadilan Perikanan (KIARA), Konsorsium Pendukung Sistem Hutan Kerakyatan (KpSHK), HuMA, RACA, Greenpeace, Jaringan Advokasi Tambang (JATAM), Pusaka Indonesia, Bina Desa, Institute Hijau Indonesia, JKPP, Yayasan Lembaga Bantuan Hukum Indonesia (YLBHI), LBH Jakarta, KONTRAS, IMPARSIAL, IHCS, ELSAM, IGJ, Parade Nusantara, Koalisi Anti Utang (KAU), Petisi 28, ANBTI, REPDEM, LIMA, Forum Pemuda NTT Penggerak Keadilan dan Perdamaian (Formada NTT), Front Mahasiswa Nasional (FMN), PB Himpunan Mahasiswa Islam (HMI), Serikat Mahasiswa Indonesia (SMI), Front Perjuangan Pemuda Indonesia (FPPI) Pergerakan Mahasiswa Islam Indonesia (PMII), Liga Mahasiswa Nasional Untuk Demokrasi (LMND), Perhimpunan Mahasiswa Katolik Republik Indonesia (PMKRI), Front Aksi Mahasiswa (FAM Indonesia), LSADI, SRMI, Persatuan Perjuangan Indonesia (PPI), Liga Pemuda Bekasi (LPB), Gabungan Serikat Buruh Independent (GSBI), Konfederasi Serikat Buruh Indonesia (KASBI), Federasi Perjuangan Buruh Jabodetabek (FPBJ), Konfederasi Serikat Buruh Sejahtera Indonesia (KSBSI-Tangerang), Asosiasi Tenaga Kerja Indonesia (ATKI), , KPO- PRP, Konfederasi Pergerakan Rakyat Indonesia (PERGERAKAN), Serikat Buruh Migran Indonesia (SBMI), Komite Serikat Nasional (KSN), INDIES, SBTPI, Gesburi, Serikat Pekerja Kereta Api Jabodetabek (SPKAJ), GMPI, SBTNI, Punk Jaya, PPMI,Perempuan Mahardika, SPTBG, Wahana Lingkungan Hidup Indonesia (WALHI), **Konferderasi Serikat Nasional (KSN), Indonesian Corruption Watch (ICW).*

Mithat Marul

Çeviri: Cansu Hepçağlayan

Kaynak;

Via Campesina https://twitter.com/#!/via_campesina

JakartaGlobe http://www.thejakartaglobe.com

http://hwaairfan.wordpress.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: