Tohum Takas Ağı

By: mithatmarul

Şub 12 2012

Kategori Uncategorized

Yorum bırakın

Aperture:f/3.1
Focal Length:5mm
ISO:200
Shutter:1/0 sec
Camera:FinePix S1700

Buğday Derneği’nden gelen Atalık Tohumlarımızı Koruma Çağrısıyla  “Tohum Takas Ağı” kampanya tanıtımı için Doğa Derneği Kuş Gözlem Sorumlusu Evrim Tabur’la birlikte 11 Şubat’ta Şişli-Ekolojik Pazardaydık. İstanbullulara armağan edilmiş kar ,üstüne güneşli bir cumartesi gününde birçok Buğday Derneği gönüllüsü, ekolojik yaşam savunucusu, organik gıda üretici ve tüketicisi; Victor Ananias’tan hatıra bu alanda bir araya gelmişti.

    Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güneşin Aydemir neden böyle bir projeye giriştiklerini şöyle anlattı;
“Estetik kaygılardan, romantik isteklerden öte tohumların yok olmaması insanlığın yaşamını sürdürebilmesinin yegane güvencesi. Tohumları koruyarak, ekilme süreçlerini devam ettirerek, tohumları ekip-biçen insanların yaşamlarına destek olarak kendi yaşamımızı garanti altına almış oluyoruz. Üretici, tüketici, sivil toplum kuruluşları, karar vericiler… Bunların hepsine eşit şekilde emek harcıyoruz, bu çember ancak böyle genişleyebilir. “

Buğday Derneği’nden Proje Yürütücüsü Ziraat Mühendisi Yahya Emin Demirci de projen hakkında şunları söyledi;
  ” Yola ‘Yaşamın sürekliliği için tohumlar’ sloganıyla çıktık.   Tohumların kavonozlarda, tohum bankalarında saklanmasının çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Tohumu bir canlı olarak düşünürsek, tohum değişen çevre ve iklim koşullarına, sürekli ortamın içinde yaşayarak adapte olabilir ve canlılığını ancak böyle sürdürebilir. Tohumların biyoçeşitlilik için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, Türkiye’deki bitki popülasyonunun üçte biri endemik. Bu kadar zengin topraklarda bu çeşitliliğe sahip çıkmak gerekiyor.   Buğday Derneği olarak başlattığımız projede nesli tükenmekte olan tohumlar öncelikli olmak üzere ekolojik çiftliklerde, TaTuTa çiftliklerimizde bu işe gönül veren çiftçi arkadaşlarımızın arazilerinde bunları ektiriyoruz. Elde ettiğimiz tohumları ekolojik pazarlarda paylaşmayı düşünüyoruz.
   Çiftçiler bu proje için çok önemli, bu tohumların sağlam ellerde olması, bilgilerin paylaşılması hedeflerimizden. ‘Bilge köylü’ dediğimiz insanlar var, onlardaki bilgi ne yazık ki yeni nesle aktarılamıyor. Tohumla beraber bu bilgilerin de aktarılması tam anlamıyla başarı olacak.
   Gündemde sürekli GDO’lu yem bitkileri var; bizim besin değeri çok yüksek kavılca buğdayımız var, bunları bilimsel araştırmalarla da destekleyerek güzel sonuçlar alabiliriz.
   Tohum Takas Ağı bir yıllık bir proje, ilk etapta sebzelere ağırlık veri
yoruz. Kazdağları tarafında kavılcalar ekildi, deli bezelyemiz ekildi.Proje hedefimiz toplamda 15 dönümlük bir arazide tohumluk elde edebilmek.

   Projenin bir sonraki aşaması web tabanlı bir tohum ağı oluşturmak. Herkes elindeki tohumları siteye girecek ve ihtiyacı olan hangi bölgede, hangi iklim özelliklerindeyse oradan alabilecek. Sürdürülebilir bir tohum takas ağını oluşturabileceğimize inanıyorum.”


Önde taze sebzeler, arkada grubuyla birlikte Volkan Arslan.
Taze doğal sebze ve meyvelerle, organik çay ve gözlemeyle birlikte projenin Nisan’da ilk tohumlarını toprağa verişini beklemek üzere gülümseyerek pazardan ayrıldık.

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve destek olmak için http://www.bugday.org/portal/index.php

 

Mithat Marul- mithatmarul@gmail.com

12.02.2012

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: