Rosia Montana Altın Madeni Durduruldu – 5 Nisan 2012

By: mithatmarul

Nis 09 2012

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Kategori Reclaim The Fields

Yorum bırakın

Aperture:f/8
Focal Length:5.9mm
ISO:100
Shutter:1/0 sec
Camera:FinePix AX300

Alburnus Maior – Doğal Kaynakları Geliştirme Bağımsız Merkezi Basın Bildirisi

Rosia Montana, 5 Nisan 2012 –

Rosia Montana, lisans prosedürü öncesinde sert ve engebeli yollarda.

   Mahkeme hükmü Rosia Montana altın madeni hakkındaki şehir
planlamasını geri dönüşü olmayan bir yolla feshetti.

              Alba Iulia Temyiz Mahkemesi bugün Rosia Montana altın madeni hakkındaki, önceden Rosia Montana yerel yönetimince onaylanmış planların hukuken geçersizliğini ilan eden hükmünü açıkladı. Bu huküm Alburnus Maior(AM), Doğal Kaynakları Geliştirme Bağımsız Merkezi(DKGBM) ve Rosia Montana Kültür Kuruluşu’nun mahkeme esnasındaki savunmasının bir sonucudur.

Rosia Montana Altın Şirketi’nin(RMAŞ) yüzde 80’i Gabriel Kaynakları adındaki küçük, yetersiz kaynaklı ve tecrübesiz bir maden şirketine ait. Bu şirket Rosia Montana’nın Avrupa’nın en geniş açık ocaklı altın madenine sahip olduğu farkındalığıyla yerel halkı kendi köken ve kültüründen koparıp bu yola zorla sokmak derdinde. Hisselerin yüzde 19,31’i Minvest adındaki bir devlet maden şirketine ait. Amerikan maden şirketi Newmont, Amerikan Elektrum Stratejik Holdingleri LLC ve Amerikan Paulson & Co.’nun her biri Gabriel Kaynakları’nın yüzde 20’den az hissesine sahip. Bu şirketin saldırı odaklı politikası, cüretlerinin skandallarla, operasyon sorunlarıyla ve şiddetli yerel, ulusal ve uluslararası zıtlıklarla kuşatılmasına yol açtı.

Rosia Montana için şehir planlaması – RMAŞ’nin sanayi gelişim alanının sağlanması için ortaya konan Genel Şehir Planı(GŞP) ve Bölgesel Şehir Planı (BŞP) büyük ölçüde RMAŞ tarafında finanse ediliyor. Bu tasarı Temmuz 2002’de altın madeninin lisans prosedürünü başlatmak adına Rosia Montana Yerel Meclisi’ne sunuldu. Şehir planlaması, projenin kapladığı alanda herhangi başka bir ekonomik aktiviteyi yasaklıyor. Rosia Montana’nın iskan bölgesinden sanayi bölgesine geçişi yerel popülasyonun yer değiştirmesini gerektirdiği gibi, okul, hastane gibi kamusal yerlerin de yeniden konumlandırılmasına yol açıyor. 2002’den beri RMAŞ’nin Şehir Planlaması turizm, tarım ve hizmet alanındaki birçok yerel gelişim girişiminin önünü kesti, çünkü plan özel mülk dahil olmak üzere yeni bina yapımını hepten yasaklıyor. Şehir Planlamasının geçerli olduğu yıllar boyunca, ayan beyan görülen yasadışılıklar sebebiyle AM plana sürekli muhalefet etti. Şehir planlamasını oylarıyla onaylayan yerel üyelerin çoğunluğu zaten RGMAŞ çalışanı veya çalışanların yakınlarıydı.Durumdan direkt olarak etkilenen halk Yerel Meclis’te temsil edilmedi, ki bu durum GŞP ve BŞP’nin onaylanmasında legal prosedürün takip edilmediğini açıkça gösteriyordu.

   23 Ocak 2008’de AM tarafından açılan dava sonucu Alba Iulia Temyiz Mahkemesi Rosia Montana şehir planlamasının yasadışılığını tespit etti. Legal olarak bu karar EIA prosedürü de dahil olmak RMAŞ’nin o güne dek yürüttüğü lisans prosedürünün Çevre Bakanlığı’nca geçersiz ilan edilmesine yol açmalıydı. Ne var ki, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şirket mahkeme kararının sonuçlarını çarpıtarak, o güne dek örneği görülmemiş bir hukuki çözümle Rosia Montana altın madenin lisans prosüdürünün devam etmesini sağladı: şirket mahkeme tarafından illegal ilan edilen belgenin aynısını bu defa kendileriyle hiçbir anlamda ilişiği olmadığını iddia ettikleri üyelerden oluşan yeni Yerel Meclis’in onayına sundu. Yeni meclis Rosia Montana altın madeni için önceden onaylanmış GŞP ve BŞP’yi 1 Ocak 2009’da yeniden onayladı.

Şu an ilerleyen süreçte Çevre Bakanlığı’nın Rosia Montana EIA prosedürü hakkındaki görüşü oldukça düz ve net: 1 Ocak 2009’daki karara dayanarak Alba Ülke Meclisi RMAŞ için yeni bir şehircilik sertifikası düzenledi. Bu öneri RMAŞ tarafından Çevre Bakanlığına sunulmuştu. Çevre Bakanlığı Teknik Analiz Komitesi’ni yeniden gruplandırarak RMAŞ’nin çevresel etkilerini inceleme çalışmasını sürdürmeye devam etti. Aynı karar üzerine, Mart 2011’de Sibiu Bölgesel Doğa Koruma Ajansı Rosia Montana’daki güncellenmiş sanayi gelişimi için doğal bir avis onayladı.

Çevre Bakanlığı şu noktada Rosia Montana EIA prosedürüne devam edemeyecek noktaya getirildi. İki sivil toplum örgütü Alba Iulia Temyiz Mahkemesi’nin hükmünün Çevre Bakanlığı tarafından olduğu kadar diğer bakanlıklar tarafından da işleme konulması için çabuk adımlar atacak.

Eugen David

President – Alburnus Maior

http://www.rosiamontana.org

Mithat MARUL-  mithatmarul@gmail.com

Çeviri: Cansu HEPÇAĞLAYAN – cansuhepcaglayan@gmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: