Ricardo Busi ile Hilal Çakır Röportajı

Ricardo Busi, 1958 Floransa doğumlu bir fotoğrafçı. Selçuk Üniversitesi Fotoğrafçılık Topluluğu (FO-TO)’nun düzenlediği 3. Uluslararası Fotoğraf ve Sinema Günleri etkinliklerine katıldığımda birkaç soru sorma şansını buldum. Özellikle doğa fotoğraflarına yönelik çalışan Ricardo doğaya karşı duyarlılığını fotoğraflarında çok güzel bir şekilde yansıtıyor.

Hilal: Vahşi yaşama karşı çok duyarlısınız.Peki dünyadaki su politikaları,küresel ısınma gibi nedenlerden kuş göç yollarının,doğal yaşam alanlarının değişmesi gibi konularda ne düşünüyorsunuz?

Ricardo Busi: Doğa fotoğrafçılığına ilk başladığımda çok rahat bir şekilde çekim yapabiliyorken,şuan doğal alanların çok fazla küçülmesinden ve yok olmasından dolayı bu zorlaştı.Örneğin 22 yıl önce Galapogos’a gittiğimde sadece 3-4 gemi ve birkaç fotoğrafçı vardı.Şuan gittiğimde ise birçok gemi ve fotoğrafçıyla karşılaşıyorum.Buda hayvanları bizden uzaklaştırıyor,korkmalarına neden oluyor.Önceden kuşların yakınına gidip rahat bir şekilde çekim yaparken şuan çok büyük lenslere ihtiyaç duyuyoruz. Aynı zamanda kuşların sayıları da çok azaldı,doğal alanların yok olmaya başlaması hayvan türlerinde ve sayılarında da büyük azalmaya sebep oluyor.52 ülke gezdim ve çok fazla doğal alanın değişimine tanıklık ettim.

Hilal: Fotoğrafçı olarak bu değişimlere en iyi tanıklık edenlerdensiniz.Sizce bu konuda fotoğraflarla ne yapabiliriz?

Ricardo: Özellikle Avrupa’da doğayı katletmek için elimizden geleni yapıyoruz.Ama bu sadece bizde olan bir problem değil,Avrupa,Afrika tüm dünyanın paylaştığı bir problem.Ve ben tek başıma buna engel olabilmek için ne yapabileceğimi bilmiyorum.

Ricardo Busi’nin hayatı ve yaptıklarıyla ilgili çok daha fazla bilgi burada.

Hilal Çakır- hilal_cakr@hotmail.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: